Tiskana izdanja
Otkrijte naša izdanja!












Otkrijte naša izdanja!
Autor: Božica Brkan
Knjiga o oblizekima istinski je oblizek i – zavičajna čitanka (Maja Matković). Sadržava sjećanja, priče, objavljene novinske tekstove, stručne radove i projekcije, autoričine pjesme na moslavačkog kekavštini, rječnik odabranih i korištenih kajkavizama. Iako nije kuharica u knjizi Božica Brkan nudi i oko 400 recepata što za čitanje a što za kuhanje, kartu Moslavine, fotografije dvadesetak ponajboljih hrvatskih majstora, mnoštvo doživljaja…
Godina izdanja: 2006
Autor: Božica Brkan
Zamišljena kao dar u posebnome pakiranju izbirljivim i upućenim potrošačima Vegete s nesvakidašnjim pričama i receptima za pripremu finih jela u različitim prilikama: uobičajena okupljanja (Kao kod bake na ručku, Kad muškarac kuha, Za ljetnih sparina, Dečki spremaju party, S Vegetom po svijetu, Roštiljanje s prijateljima, After wort meal, Vegetina povrtna dijeta, Pizza, pita, tortilja…party, Na zimovanju, Ručak naš svakidašnji, Brunch) te blagani i svečanosti (Badnjak, Božić, Novogodišnji buffet, Uskrs, Valentinovo, Majčin dan, Ručak za dvoje, Godišnjica braka).
Naručitelj: Podravka
Godina izdanja: 2008
Autor: Božica Brkan
Autorska zamisao i izvedba književnice i novinarke Božice Brkan uz podršku brojnih vrsnih stručnjaka, sve vodećih imena u svojim područjima. Sadržajno nedosegnuti i vrlo aktualni, časopisi su dijeljeni kao sezonski prilozi uz Večernji list.
Autor: Božica Brkan
Na 320 stranica velikoga formata, oslikana sjajnim grafikama dizajnera Jenija Vukelića, ovo je još jedna osobita knjiga Božice Brkan, koju na promociji u autoričinom rodnom selu s ushitom opisaše kao “čitanku ne za jedan razred nego za cjeloživotno čitanje2 (Ivana Posavec Krivec). Već grafika “Perpetuum mobile sjećanja, uspomena, bliskosti, vremena i života” na naslovnici uvodi čitatelja u sadržaj knjige – odabrana kajkavska/kekavska djela Božice Brkan, od pjesama i pripovjedaka, monodrame, izvatke iz romana «Rez», kolumne i do sada najveći kekavski rječnik sa više od 6000 riječi. Jednom rječju, sadržajem i opremom ova knjiga je više od obvezne lektire, štivo za sjećanje na pretke i za darivanje djeci i unucima, povod i za smijeh i za plač, “izazov za ponovno otkrivanje užitka čitanja” (Maja Matković).
Knjigu je objavljena uz potporu ministarstva kulture RH, Zagrebačke županije, Općine Križ i drugih. Objavljeno u studenome 2012. Nacionalna Agencija za odgoj i obrazovanje odlučila je Kajkavsku čitanku Božice Brkan preporučiti kao pomoćno sredstvo u nastavi hrvatskoga jezika u svim srednjim školama i svim razredima obrazloživši to tematsko-motivskom raznolikošću te jezično-stilskom razinom tekstova, posebice leksik toga autorskog zbornika književnih tekstova s rječnikom.
Autor: Božica Brkan
Zbirka sadržava 22 odabrane, što objavljene i nagrađene, a što još neobjavljene kratke priče pisane kajkavskim, kekavicom odnosno idiomom autoričina moslavačkoga rodnog sela Okešinca. Priče Sovica, V šumu po drva, Kak se Mijek zestal z onem svetom, Kak su barjk kupuvali, Lajbek, Crna trava, Žleb jel kam ti reč po reč more dopelati, Tor, Perut, Katice, Goraditelj gospon Kundić, V niovomu grobu, Karmine, Četrti muž, Dve na grobu, List, One kej piše slova, Čača, Kak Pepec ne cvetje štel, Ručnik, Mladenke, Pax aeternum, unatoč naslovu zbirke koji sugerira onostranost i zagrobnost, govore i s crne a nerijetko s humorne strane o svakidašnjem životu i onih koji su živjeli nekad i onih koji žive danas, a i onih koji će se tek biti i na ovome i na onome svijetu.
Autorica piše uvod Fikcija i fakcija, naracija, čiča-miča ili priča o mojoj priči. Pogovor Kajkavske priče Božice Brkan potpisuje recenzent Zvonko Kovač, a grafičko oblikovanje i majstorske ilustracije Jenio Vukelić (Pictoris).
Autor: Josip Gujaš-Đuretin, pripremio Đuro Vidmarović
Đuro Vidmarović je 40 godina istraživao pjesnika Hrvata u Mađarskoj Josipa Gujaša-Đuretina, koji je kao 40-godišnji profesor u budimpeštanskoj tadašnjoj Srpskohrvatskoj gimnaziji, umro 1976. Na 320 stranica knjiga naslovljena po stihu-lajtmotivu iz pjesnikove predsmrtne pjesme Moja skepsa, moja žalost podijeljena je u dvije cjeline. U prvoj autor analizira pjesnikovo nedovoljno poznato djelo i život. Zanimljiva je Gujaševa suradnja s Milivojem Slavičekom te nepoznata arhiva i zaostavština koju je Vidmaroviću ustupila, sada također pokojna, Fujaševa supruga Vera Grunčić. Drugi dio donosi prije i sada prvi put objavljene pjesme, što u izvornome a što u transkribiranome obliku. Recenzentice su prof. dr. sc. Sanja Vulić i Božica Brkan. Knjigu je grafički oblikovao Jenio Vukelić. Knjigu su 2019. financijski poduprli Ministarstvo kulture RH i Hrvatska matica iseljenika.
Autor: Božica Brkan
Skladna zbirka kajkavskih pjesama na više od 200 stranica. Urednik i recenzent Đuro Vidmarović pozdravlja njezin izlazak jer, piše, njome pojam suvremeno moslavačko kajkavsko pjesništvo postaje stvarnost, a knjiga je i važan je prilog cjelokupnomu hrvatskom pjesništvu. “To je naš dobri i bogati osebušek s kojim možemo ponosno u EU.” Pjesnikinja Božica Jelušić ističe kako “autorica svoje krepke i živodajne riječi ‘prvoga jezika’ smatra mirazom, popudbinom, znakom raspoznavanja i esencijalnom vrijednošću koju doprinosi šarolikoj gomili naroda, udruženih u jednu zemljopisno-povijesno-kulturološki-interesnu skupinu.” Grafičko oblikovanje i ilustracije potpisuje jenio Vukelić, a tisak Timgraf media. Objavljeno u lipnju 2012.
Godina izdanja: 2008
Autor: Božica Brkan
Autorski rad književnice i novinarke Božice Brkan, jedan u nizu od desetak sličnih tematskih sezonskih magazina tijekom pet godina, koji moderni stol čitateljima približava na prepoznatljiv, osebujan i izuzetno zanimljiv način, preko zanimljivih osoba i primjenjivih recepata, uz odlične fotografije i grafički dizajn.
Naručitelj: Večernji list
Autor: Božica Brkan
Zbirka pjesama Božice Brkan na 180 stranica donosi pjesme na hrvatskom standardu i kajkavskom/kekavici posvećene majci, jeziku i promišljanju o drugim, često vrlo oporim i oprečnim intimističkim životnim temama. Uvodno autorica piše Uz rub: samokritika naživo, vivisekcija napismeno ili oproštaj, opraštanje, a knjigu zaključuje tekst recenzentice Željke Lovrenčić Pogovor: Između tradicionalnosti i modernosti u kojoj od pjesama podijeljenih u tri cjeline – haljina za snove, nemoj mi to govoriti i doveka – posebno apostrofira: „Pjesme za putom i košula za na noć nisu samo biseri kekavskog natječja nego i kajkavske lirike općenito. U njima do izražaja dolazi sva raskoš jezika i stila Božice Brkan koja od jednostavne teme uspijeva stvoriti pravu malu sagu. I ovaj put grafičko oblikovanje i majstorske ilustracije potpisuje Jenio Vukelić (Pictoris). Ministarstvo kulture 2019. poduprlo je izdavača otporom za tisak.
Godina izdanja: 2008
Autor: Božica Brkan
Sjajan autorski rad književnice i novinarke Božice Brkan, jedan u nizu od desetak sličnih tijekom pet godina, koji moderni stol čitateljima približava na prepoznatljiv, osebujan i izuzetno zanimljiv način, preko zanimljivih osoba i primjenjivih recepata, uz odlične fotografije i grafički dizajn. Uz to, vrlo aktualna, knjiga je i komercijalna.
Naručitelj: Večernji list
Godina izdanja: 2011
Autor: Božica Brkan
Obujmom nevelika (68 + 4 stranice), pjesnička zbirka objavljena u časopisu kao ciklus sa samo 25 pjesama, mnogo čime ostavit će traga u hrvatskome pjesništvu i izdavaštvu. Povod joj je samoubojstvo, a tema život sam koji udara izravno u pleksus. Stihovi pisani moderno, na način blizak mlađoj publici. Kritike odlične (Denis Derk u mjesečniku Kultura Večernjeg lista, Lidija Eterović u Hrvatskom slovu). Grafičko oblikovanje potpisuje jenio Vukelić, a tisak Timgraf media. Objavljeno u kolovozu 2011.
Autor: Božica Brkan
Roman je literarna rekonstrukcija života obitelji Brkan u više od tri stoljeća i desetak naraštaja na 260 stranica. Povijesno žena u obiteljskoj zadruzi u moslavačkome dijelu Vojne krajine, na granici tadašnjih svjetova uz rijeku Česmu, intimno je mnogo šire od panonske nizinske priče – neizmjerna univerzalna tuga, prešućena i gurnuta u zaborav. Iz krhotina pristranih sjećanja, varavih i zamagljujućih obiteljskih legenda te rijetkih dokumenata oživljavaju ženska svjedočenja o upornosti i nemogućnosti odustajanja, gorčinama i strasti, ljubavi i mržnji, ponosu, patnji i osveti.
Ravnopravne antičkima i šekspirijanskima, i stvarne i romansirane junakinje davale su život ledíni i proračunato joj ga uskraćivale, smjelo su podizale hižu i predano je razgrađivale, pokušavajući i zemlju i sebe održati plodnima dok su njihovi muškarci ratovali za ove i one careve i kraljeve. Da žive danas, zacijelo bi predvodile feminističke akcije prisvajajući sebi povijest i osvajajući budućnost. Kao njihov stvarni posljednji izdanak, kao hommage autorica oživljava žensku priču svojih pretkinja i nastavlja je zavodeći čitatelja oporim i bajkovitim sadržajem te osebujnim, pitkim stilom. Ministarstvo kulture autoricu je 2014. poduprlo potporom za pisanje, a izdavača potporom za tisak te oktupom knjiga. Knjigu je poduprla i Moslavačka priča.
Autor: Božica Brkan
Nije joj ni prva knjiga, a ni prva knjiga pjesama, prva je autoantologija Božice Brkan, autoričin izbor često nagrađivanih, ali dosad samo u časopisima i zbornicima te antologijama objavljenih pjesama iz mladosti te zrelih, novih. Sadržajem su se oduševile i recenzentice (pjesnikinja Božica Jelušić i jezikoslovka Maja Matković) i grafički dizajner Jenio Vukelić, koji je knjigu (168 + 4 stranice) oblikovao tako da smo je prijavili na natječaj za najljepše knjige. Tisak Timgraf media.
Autor: Božica Brkan
Zbirka sadržava 23 odabrane, što objavljene i nagrađene, a što još neobjavljene kratke priče, nerijetko i satire, pisane standardnim hrvatskim jezikom. Priče Umrežena, Timbilding, Vrata, Stabla, Bijela soba, Vaza, Letač, Ljubavna arka, Kairosova čupa, Cohenove longplejke, Kolekcija, Pevček, Severina čita moju knjigu… govore pogotovo o različitim načinima samovanja i otuđenosti suvremena čovjeka, ponajprije žena.
To samijih što su na više načina tobože globalno umreženi, tehnološki povezani i s najudaljenijim dijelovima svijeta, gadgetima i pop-kulturom i kojekakvim modernim ikonama uspavani i zaluđeni toliko da propuštaju uvidjeti i smisao i besmisao. Autorica piše uvod Fikcija i fakcija, naracija, čiča-miča ili priča o mojoj priči. Pogovor potpisuje recenzent Miroslav Mićanović, a grafičko oblikovanje i majstorske ilustracije Jenio Vukelić (Pictoris). Ministarstvo kulture 2017. poduprlo je izdavača potporom za tisak.
Autor: Božica Brkan
Roman Generalov sin, Srbin a Hrvat izuzetno je zanimljiva i aktualna priča, koja se oslanja na stvaran događaj iz kraja s ruba Europske unije, zaostaloga, nacionalno miješanog i ratom kako doslovce, tako i figurativno razorenoga i tek djelomice obnovljenoga. Bez perspektive. Mnoga pitanja s kojima se suočava, a jedno među njima je i ono koje postavlja sebi: zašto on, zašto odluku mora donijeti on? Na pragu da sve što je čuo na smrtnoj postelji svoje majke prešuti i odšuti za svagda, on donosi odluku. Hoće li zaštiti sebe i druge ili izgovoriti? Njegova odluka neće biti ugodna nikome, pa ni njemu samome.